Паразити при деца
Над 80% от децата се заразяват с паразити като острици и аскариди. При спазване на хигиенните правила може да се предотврати заразяването с тях, както и с тении или засмукващи паразити. Трябва обаче да се помни, че най-грамотният начин за предпазване от паразити е профилактичното антипаразитно прочистване на организма. Тази профилактика не може да бъде чрез медикаментозни средства, защото всички те са твърде токсични, което е опасно не само за детето, но и за възрастните. Най-разпространеното паразитно заболяване при децата е ентеробиозата (острици). Обикновено яйцата на остриците са върху постелно бельо, играчки, килими, бани и тоалетни. Те могат да оцелеят във водопроводна вода от 7 до 21 дни, като това зависи от температурата на водата и нейната наситеност с кислород. Известно време яйцата на остриците могат да запазят жизнеността си в бутилки и бебешки шишенца.
При бременност
Най-простите, едноклетъчни паразити увреждат децата още в утробата на майката и за борба с тях не може да се използват нито антибиотици, нито облъчване или операции - затова за бременността е необходима подготовка.
В какво се състои опасността от паразити по време на бременност и след раждането на детето, и защо е необходима подготовка?
Последиците от чревната фаза на развитието на аскаридите са особено опасни за бъдещите майки. Личинките на аскаридите проникват през плацентата и се настаняват в тялото на плода там, където им позволява генетиката на бебето.
Ако това е мозъкът, младата майка ще има трудно раждане с разкъсвания, а след това й предстои доста ходене по детски лекари.
Ако са белите дробове, още от бебешка възраст започват безкрани остри респираторни заболявания, бронхити, пневмонии, които практически не се поддават на лечение с антибиотици.
Ако в жилището има котка, анти-паразитната програма е задължителна и за членовете на семейството, а домашните животни трябва да се подлагат на глистогонна терапия 3 пъти годишно. Цистите на простите паразити от вида кокцидии, попадайки в организма, поразяват различните типове клетки - но главно в централната нервна система и мускулите. Размножаването вътре в клетките продължава, докато клетката се разкъса поради изобилието на микроби - и тогава те започват да проникват в съседните клетки. Така бъдещата майка и детето биват подложени на опасност. Особено опасна по време на бременността е токсоплазмозата.
При токсоплазмозата се наблюдава гибел на плода в утробата на майката, смърт на новороденото в резултат на обща инфекция, а при оцелелите деца - поражения на нервната система, очите и други органи.
Повече информация можете да прочетете в нашия блог.